Mladé mechaničky neodradí ani nejnáročnější úkoly

Během slavnostního předávání cen mezinárodní soutěže „Mladý mechanik“ ve Vilniusu, dvě mladé mechaničky opakovaně vystoupily na pódium, přestože se zúčastnily jako hosté. Svižnosti a vynalézavosti dívek si však při práci na stanovištích všimli zástupci firem a porota, která úkoly připravovala.


Viktorije Sučkova a Karolina Švabaitė, stále studující na automechanika, zvládly některé úkoly lépe než ostatní účastníci.

Jejich jména nebyla uvedena v oficiálním žebříčku, ale dívky neodešly z předávání cen naprázdno: partneři soutěže ocenili jejich výsledky v jednotlivých úkolech a umožnili tak mladým mechanikům těšit se z cen, které stanovili

"Myslela jsem si, že to bude mnohem horší. Vlastně mě to moc bavilo, úkoly byly velmi dobré. Nemůžu ani říct, že byly velmi těžké - určitě zvládnutelné. Navíc jsem viděla, které z mých schopností jsou silnější a které slabší. ,“ řekla V. Sučkova, studentka Vilnius Automotive and Business School.

K. Švabaitė, studentka Střediska odborného vzdělávání v Marijampolė, souhlasila: „Je velmi příjemné zúčastnit se a zjistit, co už dokážete a co se ještě musíte naučit.“

K autům se dostaly různými způsoby

V mnoha školách nebo střediscích odborného vzdělávání si obor automechanik stále vybírají převážně chlapci. Ve výchovných ústavech V. Sučkové i K. Švabaitėové je kromě nich jen jedna další dívka.

Obě si tuto specializaci vybraly z různých důvodů. Pro K. Švabaitė nejsou technologie v její rodině neznámé: její otec dříve pracoval jako traktorista a bratr je zámečník. „Zaujalo to i moji mladší sestru a lákalo to i mě,“ vysvětlila dívka.

Na druhé straně V. Sučkova přiznala, že už dříve vyzkoušela různé aktivity, ale většina ji rychle omrzela. "Pak jsem se však pokusila pohrát si s autem - líbilo se mi to, uchvátilo mě to. Začala jsem sledovat vzdělávací videa na YouTube a pak jsem začala zkoumat, kde bych mohla tyto znalosti prohloubit."

Šla jsem do školy a všechno dobře dopadlo, všechno bylo velmi zajímavé. Máte pocit, že jste se konečně našli, protože žádná jiná činnost mě tak dlouho nezaujala. Ale tady jsem se chytila a tato touha nezmizela. Teď si dokonce říkám, že nevím, co by mě ještě kromě automobilového světa mohlo zajímat. Už to zabírá velmi velkou část mého života,“ řekla obyvatelka Vilniusu.

Viktorija neskrývala, že její výběr nepodporovala rodina – tvrdili, že to není ženská práce. "Takový pohled je však zastaralý. Ve škole je podpora všude. Tam jsem mezi lidmi, kteří mi dokonale rozumějí," spokojeně řekla obyvatelka Vilniusu.

Už testovali svojí zručnost i v garážích

V jejich vzdělávacích institucích už není třeba dokazovat, že dívky zvládnou i ty nejsložitější úkoly. Stále však čelí výzvám při hledání práce nebo stáží.

Šla jsem do jedné garáže s tím, že budu na stáži. Začali se ptát, jestli mám dost síly a jaké mám schopnosti. Vysvětlili mi, že tam budou všichni muži a já se nebudu mít kde převléct. Otázky byly zkrátka takové, že bych to odmítla - jako by řekli, co tu může holka dělat?,“ vysvětlila V. Sučkova.

Karolina momentálně absolvuje stáž v jednom z autogarážů v Marijampolë a plánuje si potom hledat trvalé zaměstnání.

„Vždycky jsem cítila podporu rodiny, nikdy mi nechyběla. Ale diskriminace stále existuje i jinde. Jsou lidé se staromódními názory a nezměníte je. Ale dávají mi motivaci: když slyším takové komentáře, vím, že můžu dělat svou práci dobře a já jim to dokážu. Na druhé straně mě hodně lidí skutečně podporuje,“ řekla obyvatelka Marijampolė.

V. Sučkova se mezitím již vyučila a poznatky získané ve škole uplatňuje v garáži. "Opravdu mě to baví, dostávám různá auta, různé úkoly - výměna řemenů nebo oleje, přemontování kol. Úkoly sahají od nejjednodušších po ty nejtěžší. Důležité je však dělat a učit se."

Zpočátku bylo obtížné zvyknout si na pracovní náplň. Když jsem začínala, byla sezóna montáže pneumatik – zvedání kol celý den mě opravdu unavilo. Ale zvyknete si,“ řekla obyvatelka Vilniusu.